Modelarstwo
Paralotniarstwo
Lotnictwo
Dzieci
Facebook
Instagram
Kontakt

SABCA F-16A Block 15 Fighting Falcon

MasterCraft 1/72

FA-94, 31 "Tygrysi" dywizjon Belgijskich Sił Powietrznych. Malowanie specjalne z okazji Tiger Meet 1991 i 40 rocznicy utworzenia dywizjonu. Kleine Brogel, Belgia, wrzesień 1991 r.

2007.12.02:

Model MasterCraftu to nędzna imitacja Italeri. Kupiłem go wyłącznie dla kalkomanii polskiego Jastrzębia, ale szkoda było resztę wyrzucać, więc zacząłem rzeźbić. Zestaw wymaga korekt pozycji stateczników poziomych (jak w Italeri) i skrzydeł - wszystko powinno być przesunięte o ok. 3 mm do tyłu.

Model po wklejeniu skrzydeł


2007.12.02:

Ponieważ mam w sumie 5 zestawów F-16 (dwa Revelle czekają na półce), objawiło się trochę części "zapasowych". Co się dało, wstawiłem do MasterCrafta - wlot powietrza, dyszę i statecznik pionowy. Generalnie cały zestaw należałoby zamienić na F-16A Revella...

F-16A Mastercraftu w towarzystwie F-16C Italeri i F-16XL Monogramu

Model ma już opracowaną bryłę. W wyniku szpachlowania i szlifowania nakładki w okolicy kabiny oraz przejścia skrzydło-kadłub zatarły się linie podziału. Będę je nacinał, ale na razie najbliższą operacją jest nałożenie Surfacera 500 i dalsze wygładzanie blizn po montażu.


2007.12.17:

Mój tygrysek zaczął nabierać kolorków. Po ciężkiej walce z bryłą i liniami, której wynik raczej średnio mnie zadowala (najbardziej się cieszę, że już po wszystkim) pokryłem model podkładem Gunze Base White.

Wnętrze kabiny wypełniłem tym, co było w zestawie, modyfikując fotel. Dodałem mu szyny, skróciłem zagłówek i dorobiłem pasy. Dodałem też HUDa. Osłonę kabiny wypolerowałem i wymoczyłem w Sidoluxie, po czym przykleiłem i zamaskowałem część przezroczystą. Następnie resztę pomalowałem na czarno. Naciąłem pasków taśmy Tamiya, najcieńszych, jakie mi się udało zrobić (poniżej 0,5 mm) i nakleiłem przy brzegach istniejącej maski, co ma stworzyć cienką, czarną linię wokół szyb. Następnie uzupełniłem biały podkład.

Właściwe malowanie zacząłem od osłony radaru. Potem pomalowałem na żółto, a następnie na szaro. Naniosłem też ołówkiem część tygrysich pasków (będę je malował pędzlem).

Schemat malowania dodany do kalkomanii SP-DECAL jest do kitu, więc wszystko trzeba odtwarzać ze zdjęć.


2007.12.22:

Paski pomalowane. Wiele z nich trzeba będzie poprawić, w tym dodać brązowy "odkurz" do czarnych. To temat na weekend...


2007.12.23:

Malowanie prawie skończone. Poprawiłem paski i drobne niedoróbki.

Na ogonie domalowałem oznaczenia, których brakuje na kalkomaniach: numer samolotu, flagę i godło jednostki.


2007.12.23:

Skończony. Kalkomanie SP-DECAL niemiło mnie zaskoczyły. Kolor szary (godło "40", cień pod "31", napisy pod kabiną) jest za jasny i nie odróżnia się od pasków tygrysa. Cień poprawiłem ciemniejszym, ale resztę już zostawiłem. Za to żółty kolor "31" był zbyt przezroczysty i prześwitywały przez niego paski. W związku z tym okleiłem go taśmą Tamiyi i przepryskałem na żółto.


ZOBACZ GALERIÊ